آمادگی دانشکده‌های پرستاری برای برطرف کردن کمبود پرستار

[ad_1]

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اعلام آمادگی دانشکده‌های پرستاری برای جبران کمبود پرستار گفت: وزارت بهداشت اعلام کرده که قرار است ۱۴۰۰ دانشجوی پرستار به شیوه بیمارستانی پذیرش تربیت شوند در حالیکه بر اساس توافق و بیانیه کارگروه توسعه پرستاری در اصفهان این میزان دانشجوی پرستاری و حتی تا سقف ۳۰۰۰ نفر را به‌راحتی می‌توان در ظرفیت پذیرش نزدیک به۱۸۰ دانشکده‌های پرستاری سراسر کشور سرشکن کرد و این جو بوجود امده را مدیریت کرد.

دکتر «اصغر دالوندی» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نظام پرستاری تهران اظهار کرد: همه باید به این بیانیه پایبند باشند ، افزود: هدف ما ایجاد آرامش و رفع تنش است وباید در صدد برطرف کردن مشکل باشیم و بیش ازاین به پرستاران زحمتکش و تحت فشار کاری، التهاب وارد نکنیم .

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور با بیان این‌که آموزش پرستاری ایران قدمتی یکصد ساله دارد و دارای پایه علمی است، خاطرنشان کرد: ما در کشور با نزدیک به ۱۸۰ دانشکده پرستاری در بالاترین سطح آموزش قرار داریم که خروجی آنها در بهترین مراکزبهداشتی درمانی کشور در کنارو همکاری با سایر تیم سلامت به خدمت مشغول میشوند و همچنین در بهترین مراکزخدمانی درمانی دنیا مثل کانادا یا انگلیس به خدمت گرفته می شوند.

وی با اعتقاد به این‌که هنوز پایگا ه صحیح اطلاعاتی و آماری در حوزه پرستاری وجود ندارد، افزود: تا بحال اطلاعات درستی از میزان پرستاران موجود، بیکار، خانه‌نشین و حتی متقاضی مهاجرت وجود ندارد، بنابراین به سامانه‌ای نیازداریم که همه پرستاران در آن ثبت‌نام کنند و از نظر آمایشی سرزمینی کل کشور دیده شود تا متوجه ضعف‌ها و کمبودها شویم وتوزیع و پراکندگی نیرو را متوجه شویم.

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور با بیان این‌که در ۴ سال اخیر جایگزینی مناسبی برای نیروهای بازنشسته نداشته‌ایم. از سوی دیگر آمار دقیقی از میزان نیاز کشور به نیروی پرستاری وجود ندارد و در یک بررسی اولیه می ببینیم از ۲۴ هزار پرستار فارغ التحصیل شده در سه سال اخیر ، چند نفر جذب شده اند و موانع جذب آنها چه بوده است. آیا روی آنگیزه ها و جاذبیت شغلی پرستاری کاری شده، آیا روی امنیت شغلی نیروی پرستاری و ثبات آن کاری انجام شده است. یا اینکه در طول دو سه سال اخیر بدون مشارکت و توان علمی نهاد ها و اعضا هیات علمی و دانشکده های پرستاری برای جامعه پرستاری نسخه می نویسیم.

دکتر دالوندی ادامه داد: اگر با رویکردی کاملا مثبت هم به تصمیمات وزارتی بنگریم و آنرا بهانه‌ای برای ضربه به فضای آکادمیک پرستار در نظرنگیریم ، در یک تعامل دو جانبه می‌توان با اضافه کردن ۱۵ دانشجوی پرستاری به هر دانشکده این میزان پذیرش را براحتی جبران کرد وفضا و جو آرامی را به جامعه پرستاری بوجود آورد.

وی با بیان این‌که ما اصل را بر صداقت مسئولان می گذاریم ، افزود: در این مقطع هدف ما تربیت پرستار توانمند و با صلاحیت است وآنهاهم بدرستی آگاهند که بدون وجود این پرستاران حوزه سلامت بدرستی اداره نمی‌شود و سلامت مردم به خطر می افتد. افزود هم‌اکنون که پرستاری رشد علمی یافته و میزان مقالات آن افزایش یافته و رشته پرستاری از کارشناسی تا مقطع دکترا دانشجوی تخصصی دارد و بیش از ۱۰۰۰ عضو هیئت علمی در این رشته فعالیت می‌کنند و ۱۰۰ استاد تمام، دانشیار و صد ها استادیار فعالند. چرا باید با این شرایط به فکر تربیت بیمارستانی پرستار بیفتیم.

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور با بیان این‌که بر این بر سر موضوع تربیت دانشکده ای و نه بیمارستانی ، کلیه دانشکده‌های پرستاری تا بدنه و نهادهای پرستاری بر این موضوع اتفاق نظر دارند، ادامه داد، به اذعان بزرگان پرستاری کشور تاکنون در این ۱۰۰ سال آموزش پرستاری اتفاق نیفتاده که از طریق بیمارستان، پذیرش پرستاری داشته باشند.

انتهای پیام

http://www.inot.ir/?p=359826

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *