آموزش پزشک بیمارستانی آری یا خیر؟

[ad_1]

در پایان مراسم همایش بزرگ نقد و بررسی تربیت پرستار بیمارستانی به همت شورای دانشجویی نظام پرستاری تهران بیانیه‌ای قرائت شد.

به گزارش پایگاه خبری نظام پرستاری تهرن، متن کامل بیانیه به شرح ذیل است:

پرستار همواره در فعالیت‌های روزانه و معمول خود با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی رو به‌روست که باعث می‌شود این حرفه جزو فعالیت‌های سخت و زیان‌آور محسوب شود، در حالی تنها هدف پرستاران از تحمل این حجم از رنج و سختی صرفاً کسب رضایت خدواند و سلامت بیماران است، اما متأسفانه دوباره حرفه تخصصی و آکادمیک پرستاری با چالش جدیدی ورای مشکلات فضای کار خود روبه‌روست.

این‌بار نه مشکلاتی از جنس درمان نکردن یک بیمار، یا عدم هماهنگی بین فعالیت‌های کادر درمان و یا حتی عدم دریافت معوقات چندین و چند ماهه خود بلکه این بار پرستار شاهد است که عده‌ای از افراد پرستارنما که در موضع قدرت و ثروت قرار گرفته‌اند کمر به نابودی این حرفه بسته‌اند که عملاً به خطر افتادن جان بیماران و سلامتی آنان می‌شود.

کاخ‌نشینان بی‌اطلاع‌ از مشکلات پرستاری بدون توجه به خیل عظیمی از دانشجویان که چندین سال در محیط آکادمیک، علم تخصصی پرستاری را آموخته‌اند و اکنون بدون داشتن هیچ‌گونه امنیت شغلی حتی حاضر به انجام فعالیت‌های دون شأن سازمانی خود هستند، تصمیم گرفته‌اند با مدلی جدید این حرفه تا سر حد توان بی‌ارزش کرده و تنها به منابع مالی و جایگاهی خود برسند، افرادی که حتی به سخنان رهبر عزیزمان که می‌فرمایند: مسئولان باید در برنامه‌ریزی‌های خود، نگاه ویژه‌ای به حرفه پرستاری داشته باشند و برای برطرف کردن مشکلات آنان، از جمله مسایل معیشتی، استخدامی، آموزش حین خدمت و دوران استراحت پرستاران، در چارچوب مقدورات و امکانات دولت، بیش از پیش تلاش کنند، توجهی نداشته و صرفاً می‌کوشند از این طریق و با آموزش افرادی بدون علم آکادمیک جان بیماران بستری در بیمارستان‌ها را به‌خطر بیندازند.

آیا دشمنانی که طرح پرستار بیمارستانی را مطرح کردند طرح پزشک بیمارستانی را مطرح می‌کنند؟ مگر نه‌ این‌که با کمبود پزشک خصوصاً در رشته‌هایی چون رادیولوژی مواجه هستیم چرا این تصمیم درباره این رشته اتخاذ نمی‌شود؟

آیا جان بیماران برای مسئولینی که صرفاً به فکر مال‌اندوزی و حفظ جایگاه و موقعیت خود در وزارتخانه هستند، ارزشی ندارد؟

آیا خود این مسئولین حاضرند جان بیمار خود را به دست کادر درمان بدون دانش پزشکی و پرستاری بسپارند؟

پرستاران به الگو و اسوه خود حضرت زینب(سلام‌الله علیها) تأسی می‌کنند که تکنون مانند برخی پزشکان دست به اعتصاب زده‌اند و صرفاً برای حفاظت از جان بیماران حتی بدون دریافت معوقات خود در حال مراقبت از آن‌ها هستند.

حال اگر حفظ جایگاه پرستاری که در همه جهان شناخته شده و با ارزش است برای شما مسئولان اهمیت ندارد باید حفظ جان بیماران برای شما در اولویت باشد؟؟؟

اینک ما کادر متحد دانشجویان پرستاری و پرستاران از شما مسئولان محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهیم هر چه سریع‌تر طرح نابودگر پرستار بیمارستانی را ملغی کرده و اقدامات لازم را برای عمل به فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب و اسناد و قوانین بالادستی مبذول فرمایند.

جبهه متحد پرستاران تا آخرین لحظه بر مواضع خود ایستاده و صرفاً به جهت حمایت از جان بیماران هرگز این طرح ننگین را نخواهد پذیرفت و در صورت لزوم اقدامات مقتضی برای لغو این دستور انجام خواهد داد.

انتهای پیام

آموزش پزشک بیمارستانی آری یا خیر؟

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *