ادعای کمبود پرستار فاقد پشتوانه پژوهشی

[ad_1]

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با بیان این‌که اعلام کمبود پرستار در کشور فاقد منبع و مأخذ معتبری است، گفت: ادعای کمبود پرستار در کشور بدون استناد به نتایج پژوهش‌ی است.

به گزارش پایگاه خبری نظام پرستاری تهران ، «حمید چراغی» در مراسم همایش بزرگ نقد و بررسی تربیت پرستار بیمارستانی با بیان این‌که همواره در صحبت‌ها اعلام می‌شود که حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر کمبود پرستار داریم، اظهار کرد: این در حالی است که در این‌باره هیچ تحقیق و پژوهشی نشده است.

وی افزود: از آغاز فعالیت دوره چهارم سازمان نظام پرستاری نظام پرستاری تهران به همه بیمارستان‌ها، دانشکده‌ها و … درباره شمار نیروهای آماده به‌کار مکاتبه شد اما از ۱۸۸ بیمارستان و دانشکده‌ها فقط به ۲۰ نامه و مکاتبه پاسخ داده شد.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با بیان این‌که صحت خبر کمبود پرستار صرفاً منوط به وجود بانک اطلاعاتی است، خاطرنشان کرد: نبود بانک اطلاعاتی به اجرای طرح‌هایی از سوی سیاستگذاران حوزه پرستاری منجر می‌شود که التهابات در جامعه پرستاری را در پی دارد.

چراغی با بیان این‌که با بروز مشکل باید بر روی راه حل‌های آن متمرکز بود نه بر روی مشکل افزود: در گام چهارم طرح تحول سلامت پرستاران در یکجا دیده شدند و آن اختصاص اعتبار در قالب ساماندهی اتاق‌های استراحت و پاویون پرستاران بود.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار ۱۰ میلیون تومانی به هر بخش برای این منظور خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در بیمارستان‌های تهران از این میزان اعتبار تنها به ماکروویو منحصر شد.

دبیر شورایعالی نظام پرستاری کشور با تأکید بر اهمیت امنیت شغلی و ضرورت وجود جذابیت شغلی برای ماندگاری بیشتر پرستاران در این حرفه افزود: مسئولان به‌جای یافتن راه‌حل تنها بر روی کمبود پرستار متمرکز شده‌اند که البته هنوز در تعریف آن مشکل داریم.

چراغی با اشاره به اجرای چندین طرح شکست‌خورده در حوزه پرستاری از سال ۹۳ تاکنون گفت: آموزش کمک پرستار، به‌کارگیری دانشجویان پرستاری در بالین و بیمارستان و … . به‌نحوی که شاهد بودیم به‌واسطه اجرای این طرح نیروی پرستاری کنار گذاشته و دانشجوی پرستاری جایگزین شد.

وی با انتقاد به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری بدون مناسب کردن زیرساخت‌ها در مراکز درمانی آموزشی افزود: این در حالی است که شمار اعضای هیئت علمی و فضاهای آموزشی هم تغییری نکرد و عملاً شاهد بودیم دانشجویان ترم آخر بدون مربی وارد بخش می‌شدند.

انتهای پیام

http://www.inot.ir/?p=359909

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *