نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت؛ علت اضافه کار اجباری پرستاران/ خط قرمز طرح تحول سلامت

[ad_1]

سخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به کمبود نیروی پرستاری در کشور، گفت: در حال حاضر اکثر پرستاران در بخش دولتی با خواهش وزارت بهداشت اضافه کار اجباری انجام می دهند.

به گزارش گروه دریافت خبر نظام پرستاری تهران به نقل از خبرنگار مهر، دکتر ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری، به موضوع کمبود نیروی پرستاری اشاره کرد و گفت: کمبود پرستار در کشور کاملا جدی است و حداقل ١٠٠ هزار نفر نیاز داریم. در حال حاضر اکثر پرستاران در بخش دولتی با خواهش وزارت بهداشت اضافه کار اجباری انجام می دهند. اضافه کاری ٨٠ ساعته پرستاران، ساعت عینی است. در برخی شهرها از جمله تهران، این کمبود جدی تر است.

وی ادامه داد: طی ١٠ سال گذشته تمام آگهی هایی که اعلام شده، میزان متقاضیان حدود ۵٠ درصد یا کمتر بوده است. شاید این کمبود ناشی از اشتباهات در پذیرش در گذشته باشد. در سال ٩٢ ظرفیت پذیرش پزشکی تقریبا ٢ برابر پرستاری بود. در حال حاضر ظرفیت رشته پرستاری را افزایش دادیم و ظرفیت آموزش دانشگاهی مبتنی بر بیمارستان را بالا بردیم. همچنین بکارگیری نیروهای پرستاری از طریق استخدام های جدید را بالا بردیم.

حریرچی گفت: به ازای پرستاران بازنشسته تقریبا طی سال های گذشته یک نیروی جایگزین هم نداشتیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به اعتراض به اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی، گفت: از سال گذشته در اصفهان با مشارکت گروه های مختلف، برنامه ای برای این منظور تدوین کردیم. می خواهیم از امکانات و پرسنل بیمارستانی برای این منظور استفاده کنیم. البته باید ماهیت این کار به درستی تبیین شود. در فضای مجازی گروه هایی که قبلا قدرت داشتند، فکر می کنند می توانند با ایجاد محدودیت در ورود، قیمت خود و دریافتی شان را بالا ببرند. در رده های مختلف پزشکی و پرستاری با توجه به معیارهای روز دنیا و نیاز مردم باید نیرو جذب کنیم.

مرگ و میر تب کریمه کنگو

حریرچی درباره آخرین وضعیت تب کریمه کنگو، اظهارداشت: از ابتدای امسال در کشور ٧٩ مورد ابتلا و ۵ فوتی داشته ایم و در تهران هیچ مورد ابتلا به این بیماری گزارش نشده است.

اقدامات خودسرانه برخی دانشگاه های علوم پزشکی

وی درباره برخی اقدامات خودسرانه دانشگاه های علوم پزشکی و مخالفت وزارت بهداشت با این اقدامات، گفت: حجم عظیمی از مدیران و روسای بیمارستان و شبکه ها و دانشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی با وزارت بهداشت کار می کنند و اصل مدیریتی ما مبنی بر تفویض اختیار است. کسی ادعا ندارد که همه کارهایی که انجام می شود درست است؛ در نتیجه گاهی اشتباه می شود.

حریرچی ادامه داد: برخی موارد وجود دارد که جزو خطوط قرمز است و اهداف متعالی محسوب می شود و از آن کوتاه نمی آییم. شرایط مدیران محیطی قابل درک است و ممکن است کسی طلبکار باشد و با شرکت های تامین کننده مواجه باشد و واکنش های احساسی هم رخ بدهد.

سخنگوی وزارت بهداشت، افزود: بسته های طرح تحول سلامت خط قرمز ماست و باید به مردم ارائه خدمت کنیم و وسایل و داروهای مورد نیاز در بیمارستان ها را تامین کنیم. البته این مواردی که در مورد تامین دارو و وسایل پزشکی نامه نگاری شد، فوری لغو گردید.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *