نظام پرستاری کشور خواستار لغو ابلاغیه ۲۳ اردیبهشت توسط وزیر بهداشت

[ad_1]

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور گفت: ما در آخرین نشست با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و معاونت پرستاری و پارلمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لغو ابلاغیه ۲۳ اردیبهشت‌ماه توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را خواستار شدیم.

«محمد شریفی‌مقدم» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نظام پرستاری تهران با بیان این‌که این جلسه پیرو درخواست نظام پرستاری کشور تشکیل شد، اظهار کرد: در این جلسه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر «آدابی»، دکتر«مظلوم»، دکتر «قربانی» و بنده از نظام پرستاری کشور و مهندس «موهبتی» معاون حقوقی و پارلمانی و میرزابیگی معاونت پرستاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند.

وی با بیان این‌که در ابتدای جلسه دکتر آدابی اولویت‌ها و خواسته‌های جامعه پرستاری را بیان کردند، ادامه داد: بنده نیز گزارش عملکرد سازمان را برای اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ارائه کردم.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور با بیان این‌که موضوع اصلی جلسه تربیت پرستار بیمارستانی و یا به گفته دوستان وزارت بهداشت استفاده از ظرفیت بیمارستانی بود، افزود: در آن جلسه دوستان وزرات بهداشت عنوان کردند که اصل آیین‌نامه اصفهان را پذیرفته‌اند و با آیین‌نامه اصفهان مشکلی ندارند.

شریفی‌مقدم با بیان این‌که تاکنون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بحث کمبود پرستار را مطرح می‌کرده است، گفت: اما موضوع اصلی بیکاری پرستاران است و وزارت بهداشت در چند سال اخیر ظرفیت سهمیه دانشکده‌های پرستاری را افزایش داده است.

وی با اشاره به درج اطلاعیه فراخوان نظام پرستاری کشور برروی سایت برای ثبت‌نام از پرستاران بیکار افزود: براساس ثبت‌نام افراد از سراسر کشور که براساس کد ملی بود حدود ۱۰ هزار نفر بیکار شناسایی شدند که به تفکیک دانشگا‌ه‌ها موجود است.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور با بیان این‌که در کمبود کادر پرستاری کمبود نفر مطرح نیست، افزود: ما عنوان کردیم شما مراکز درمانی و بیمارستان خالی را معرفی تا ما نیروی انسانی معرفی کنیم.

شریفی‌مقدم با بیان این‌که هم‌اکنون به بهانه کمبود پرستار به‌دنبال افزایش ظرفیت بیمارستانی هستند، یادآور شد: اما ما معتقدیم کمبود پرستار بهانه است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توان جذب نیروهای فارغ‌التحصیل را ندارد و به گفته وزیر بهداشتبارها در دولت عنوان شده اما دولت مجوزی برای استخدام نداده است.

وی با بیان این‌که در مرحله نخست باید شمار صدور مجوزهای استخدامی افزایش یابد، در ادامه گفت: هم‌چنین باید منابع تأمین اعتبار آن دیده شود.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور خاطرنشان کرد: براساس ابلاغیه ۲۳ اردیبهشت‌ماه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ۱۰ منطقه آمایشی ضمن آن‌که به آیین‌نامه اصفهان تأکید شده است اما در انتهای آیین‌نامه با تغییرمحور تولیت تربیت پرستار را بیمارستان‌ها قرار داده و دانشکده‌های پرستاری را مسئول نظارت.

شریفی‌مقدم با بیان این‌که ما لغو آیین‌نامه را خواستاریم، افزود: البته در این نشست معاون پارلمانی وزیر بهداشت عنوان کردند که در جلسه ۱۸ تیرماه بر آیین‌نامه اصفهان تأکید شده و هر ابلاغیه و مکاتبه‌ای از پس از آن از درجه اعتبار ساقط و بلااثر است.

وی یادآور شد: اما بنده عنوان کردم اگر ابلاغیه‌ای صادر شده است لغو آن یا توسط خود شخص وزیر و یا مقام بالاتر امکانپذیر است و در حوزه اختیارات معاونین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست

انتهای پیام

نظام پرستاری کشور خواستار لغو ابلاغیه ۲۳ اردیبهشت توسط وزیر بهداشت

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *