پاسخ شدیدالحن نظام پرستاری به «محمد میرزابیگی»

[ad_1]

«محمد شریفی مقدم» قائم مقام سازمان نظام پرستاری در پاسخ به نامه‌ای که اخیراً «محمد میرزا بیگی» نوشت و در آن تأکید کرد که برخی افراد به‌دنبال خدشه‌دار کردن هویت پرستاری هستند، نوشت: «متأسفانه در یک جمع‌بندی کلی باید گفت در عرض این سه سال معاونت پرستاری بیشتر نقش جاده صاف‌کن جریان پزشک‌سالار را ایفا کرده تا این که در راستای منافع مردم و پرستاری حرکت کند. خلاصه این که جهت حفظ پست معاونت پرستاری به هر شرایطی تن در داده‌اید و عمداً و سهواً معاونت نوپای پرستاری را در مقابل جامعه پرستاری قرار داده‌اید».

پیشتر معاون پرستاری وزیر بهداشت طی نامه‌ای نوشته بود: « ادبیات اخیر برخی افراد با ادبیات رایج جامعه فرهیخته، مودب، عالم، دانشمند و دلسوز جامعه پرستاری همخوانی ندارد. مردم خود قضاوت کنند که مشی و مرام وزارت بهداشت و معاونت پرستاری شایسته تقدیر و تجلیل است یا تخریب و تهدید؟!»

به گزارش پایگاه خبری نظام پرستاری تهران و به نقل از سلامت‌نیوز، متن کامل نامه «محمد شریفی مقدم» قائم مقام نظام پرستاری به «محمد میرزابیگی» معاون پرستاری به شرح ذیل است:

جناب آقای «محمد میرزابیگی»، معاون محترم پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

نامه جنابعالی را که خطاب به جامعه خدوم پرستاری کشور تحریر شده بود مطالعه کرده و تعجب کردم که چنین غیرمنصفانه و مداخله ‌جویانه بر سازمان منتخب پرستاران کشور تاختید. علیرغم این که همیشه جهت انسجام جامعه پرستاری در مقابل نهادهای هویتی و اشخاص حقیقی و حقوقی پرستاری با توجه به ظلم و جورهایی که شده سکوت کرده‌ام لکن مرقومه جنابعالی باعث شد که فقط در این مقوله مجبور شوم جهت حفظ کیان پرستاری سکوت را شکسته و جهت تنویر افکار عمومی جامعه پرستاری مطالبی را به شرح ذیل بیان کنم:

خود بهتر می‌دانید که سازمان نظام پرستاری برخاسته از متن و بدنه پرستاری است و به عنوان یک نهاد عمومی مستقل با هدف دفاع از حقوق مردم و پرستاران تشکیل شده است و ماهیتاً رویه پرسشگری و مطالبه‌گری و حرفه‌ای دارد، چون هم‌چون معاونت سیستم اجرایی نیست. دوران اول و دوم نظام پرستاری به رئیس کلی جنابعالی و پشتوانه جامعه پرستاری و فعالین صنفی دوران ثمر بخشی برای پرستاری کشور رقم زد که به طبع آن پرستاری کشور قدردان زحمات شما و اعضای شورایعالی و هیئت‌های مدیره نظام پرستاری کشور است. هرچند ثمراتی هم برای اشخاصی در پی داشت، اما در دوره سوم نظام پرستاری هم‌زمان با ماه‌های پایانی دولت پیشین و پس از ایجاد پست معاونت پرستاری در ساختار وزارت بهداشت، موجی از شور و شعف در پرستاری ایجاد شد و پرستاران مسرور شدند از این‌که تشکیل معاونت پرستاری در کنار نظام پرستاری می‌تواند طلیعه ظهور تحولات عظیم و مبارکی در حوزه پرستاری مهیا شود.

اما این شادی پرستاران دیری نپایید و پس از تشکیل دولت تدبیر و امید و وزارت جناب آقای دکتر «قاضی‌زاده هاشمی» در همان ماه‌های اول با نامه جناب آقای دکتر «حریرچی» دستور حذف معاونت پرستاری صادر شد که همانطور که خاطر شریفتان هست با مقاومت نظام پرستاری و جامعه پرستاری مجدداً ابقا شد و گواه این مطلب معاونت محترم وقت پرستاری است.

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هرگز اعتقادی به معاونت پرستاری نداشته و ندارد چون هر معاونت ساختار و ریشه‌ای دارد که در ۳ ساله اخیر ریشه‌ای ندوانید و ساختار متناظرآن مثل سایر معاونت‌ها در دانشگاه‌ها ایجاد نشده و مدیران پرستاری هم هم‌چنان زیرمجموعه معاونت‌ها و اگر هم زیر مجموعه رئیس دانشگاه باشند نه تنها تغییری در اختیارات آنان ایجاد نشده بلکه نسبت به گذشته محدودتر نیز شده‌اند و در سطح مدیران پرستاری بیمارستان‌ها هم‌چنان فاقد اختیارات لازم هستند. این‌ها دلیلی است که هر لحظه بتوانند این معاونت را حذف کنند، چون معمولاً بوته بی‌ریشه به راحتی کنده می‌شود، اما وزیر محترم این کار را نکرده بلکه با تیزهوشی تمام با انتصاب رئیس کل وقت به سمت معاونت پرستاری، نظام پرستاری را ساکت و منفعل کرد و سکوت یک سازمان صنفی و حرفه‌ای بهترین حالت برای حاکمیت و بدترین حالت برای پرستاری کشور بود.

 

جمع این دو پست که یکی ماهیت پرسشگری و دیگری باید پاسخگو باشد در یک شخص مشکلات متعاقبی ایجاد کرد، چون مصداق جمع ضدّین است و بالاخره یکی فدای دیگری خواهد شد و چون پست معاونت انتصابی بود و بالاجبار سیاست‌های وزارت بهداشت که همان سیاست‌های پزشک‌سالار بود باید پیاده می‌شد، در نتیجه این جمع اضداد، نظام پرستاری قربانی معاونت پرستاری شد و بعد از آن نظام پرستاری و معاونت پرستاری به‌عنوان ابزاری در دست وزارت بهداشت قرار گرفت و زمانی‌که جامعه پرستاری، وضعیت سازمان صنفی‌شان را این چنین اسفبار دیدند در دوسال آخر با اعتراضات و تجمعات گسترده به شکلی از سازمان صنفیشان عبور کردند تا این‌که انتخابات دوره چهارم با فراز و نشیب‌های فراوان و با مداخلات مستقیم و غیرمستقیم برگزار شد و علیرغم تلاش‌های همه جانبه با امکانات وزارت و نظام پرستاری قبل جهت روی کار آمدن نظامی هم‌سو با وزارت بهداشت، با هوشیاری جامعه پرستاری نتیجه انتخابات مورد رضایت وزارت بهداشت نشد و از همان ابتدا هم تلاش در جهت کارشکنی و مداخله در امور نظام پرستاری آغاز شد.

جناب آقای میرزابیگی:

ای کاش گزارش عملکرد ۳ ساله خود را ارائه نمی‌کردید تا حداقل پرستاران تصور می‌کردند معاونت پرستاری کارهای موثر و مفید فایده‌ای برایشان انجام داده است. نتیجه ابقاء جایگاه معاونت پرستاری که محصول تلاش سازمان و موافقت دولت پیشین بوده است، انتصاب شماری از همکاران پرستار در پست‌های مدیریتی است که نسبت به شمار اعضای جامعه پرستاری در مقام مقایسه بسیار کم است.

به‌کارگیری۹۰۰۰ پرستار شرکتی بدون هیچ امنیت شغلی، افزایش چند صد هزار تومانی کارانه در مقابل افزایش کارانه چند ده میلیونی و گاهاً چند صد میلیون تومانی پزشکان، وعده ناصواب اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای از سوی ارگان دولتی که مشخص نیست به چه شکل بوده و هیچ مشکلی از پرستاران برطرف نمی‌کند و … .

اگر بخواهیم صادق باشیم مجموع این اقدامات گزارش عملکرد معاونت پرستاری در عرض ۳ سال گذشته است که واقعاً جای تأسف دارد.

اما بخش مهمی از اقدامات انجام شده توسط معاونت پرستاری را جنابعالی فراموش کردید که بنده آن را اضافه می‌کنم:

۱-ایجاد دوره مجعول کمک پرستاری(بهیاری یک ساله) که اتفاقاً از مهم‌ترین دستاوردهای معاونت بوده، با هدف تحقیر و شکست پرستاری در راستای خدمت به جریان پزشک ‌الارانه، تقویت شرکت‌ها و افراد خاص که علیرغم مخالفت‌های گسترده صاحب‌نظران پرستاری، شورایعالی نظام پرستاری، دانشجویان پرستاری و جامعه پرستاری کشور حسب دستور هم‌چنان اصرار به ادامه آن دارید!!

شما خود بهتر می‌دانید این دوره همان پرستاری ۶ ماهه دهه ۷۰ است که همواره در دستور کار سیستم پزشک‌سالار بوده، اما هر بار با یک حرکت پرستاری عقب‌نشینی می‌کردند، این بار اما با مشارکت و حمایت معاون پرستاری و بر خلاف نظر قاطبه جامعه پرستاری کشور در حال تکوین و استمرار است.

۲-پیشنهاد طرح تربیت پرستار بیمارستانی در دوران ۳ ساله معاونت پرستاری

۳-ایجاد طرح سلامتیار هلال احمر و حضور غیرموجه آنان بر بالین بیماران که نسخه آن توسط وزارت بهداشت سفارش داده شده بود.

۴-ایجاد مجتمع‌های آموزش عالی برای تربیت کارشناس پرستاری با ایجاد رانت برای برخی اعضای هیئت بورد پرستاری متأسفانه باید اذعان داشت این موارد در کنار مقابله آشکار جنابعالی با نهاد ارزشمند صنفی پرستاری کشور شائبه معاونت ضد پرستاری را به ذهن متبادر می‌کند.

معاون محترم پرستاری:

شما فرمودید در انتخابات نظام پرستاری شرکت نکرده‌اید، البته این را به حساب زیرکی شما می‌گذارم، چون یقین داشتید با عملکردی که در دوره سوم نظام پرستاری داشتید، بدنه پرستاری از تفکر حاکم بر نظام (دوره سوم) رویگردان است و علیرغم تلاش گسترده و با در اختیار داشتن امکانات وزارت، دانشگاه‌ها و … و حمایت همه جانبه وزارت بهداشت برای تحمیل نمایندگانی همسو با اهداف آن وزارتخانه و با هوشمندی جامعه پرستاری کشور این اتفاق رخ نداد. لکن بر همگان روشن است که جنابعالی هم‌چنان در پی نفوذ در سیستم نظام پرستاری هستید.

من نمی‌دانم شما چگونه به خود اجازه می‌دهید برای اعضای هیئت مدیره، اعضای شورایعالی و منتخبین جامعه پرستاری کشور تعیین تکلیف کنید. این یعنی توهین و جسارت به شعور و فهم عمومی جامعه پرستاری کشور، تفکری مطرود که پرستاران در انتخابات رسمی دست رد به سینه آن زده‌اند چگونه بدین شکل در تشکیلات مستقل صنفی مداخله می‌کنند و با ارتباطات غیررسمی، غیر معتبر و غیر قانونی با برخی هیئت مدیره‌ها و اعضای شورایعالی به دنبال شکاف و تکه کردن پرستاری است.

از همه جالب‌تر این‌که ادبیات مسئولین سازمان نظام پرستاری را خشن معرفی کردید در حالی‌که رفتار خشونت‌بار وزارت با فعالین صنفی و جامعه پرستاری کشور در طول ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. برای یادآوری گوشه‌ای از این برخوردهای خشونت‌آمیز زشت و زننده و غیرمتعارف، برخوردهایی که با اطلاع معاون محترم و شاید مشارکت و دستور آن مقام صورت گرفته را جهت اطلاع پرستاران شریف مطرح می‌کنیم تا پرستاران عزیز قضاوت کنند که چه کسانی اهل خشونت هستند.

۱-برخوردهای زشت و خارج از نزاکت با پرستاران مظلوم که جهت پیگیری حقوق ضایع شده در بیمارستان تجمع صنفی داشتند. در یکی از این برخوردها چند تن از عوامل به اصطلاح حراستی با کمال وقاحت کیف همکار خانم را کشیده تا به بهانه بازرسی فایل‌های صوتی و تصویری گوشی همراه ایشان فایل‌های شخصی و خانوادگی وی مورد بازبینی قرار داده‌اند.

۲-دستگیری پرستار بیمارستان امام خمینی تهران در خیابان و انتقال به داخل خودروی شخصی و نیز بازداشت ۲ تن از پرستاران بدون دستور مقام قضایی.

۳-تبعید فعال صنفی، پرستار بالین، عضو شورایعالی، مسئول یک تشکل صنفی که معاون جنابعالی هم بوده به اتهام تحریک پرستاران به حکم هیئتی که منصوب به وزیر محترم هستند.

۴-حکم به اخراج چهار تن از پرستاران بیمارستان امیر اعلم به جرم شرکت در یک تجمع صنفی

۵-توصیه به رد صلاحیت اعضای شورای مرکزی خانه پرستار و شماری از فعالین صنفی در یک انتخابات صنفی

۶- تلاش جهت فشار بر فعالین صنفی در سراسر کشور

با توجه به این خشونت‌های بی‌سابقه، بسی جای تعجب است که جنابعالی سخنان رئیس کل محترم سازمان نظام پرستاری که به نمایندگی از پرستاران کشور ایراد می‌شود و در حقیقت فریاد فرو خفته جامعه پرستاری کشور است را خشن تلقی می‌کنید!

هم‌چنین از وزیری دفاع می‌کنید که در دوره ۳ ساله وزارت خود و با حضور شما در معاونت پرستاری باعث حقارت جامعه پرستاری شده است(چطور قضیه  «پرستار آمپول زن» را به این زودی فراموش کردید؟). وزیری که طرح تحول نظام سلامت را با سرازیر کردن مبالغ هنگفت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به جیب گروهی خاص و با پرداختی‌های چند ۱۰ میلیون و یا چند صد میلیون تومان و افزایش شکاف طبقاتی میان گروه پزشکی و پرستاری، اجرا کرد و این در حالی است که هم اکنون که معوقات چندین ماهه پرستاران هم‌چنان به قوت خود باقی مانده است با رقم ناچیزی که به پرستاران اضافه شده منت بر ایشان می‌گذارید.

در این سه سال و خصوصاً زمانی که پست معاونت پرستاری و رئیس کلی سازمان نظام پرستاری هر دو در ید قدرت شما بود شاهد اعتراضات گسترده و زنجیره‌ای بی‌سابقه پرستاران در سال ۹۳ و در روزهای ۷ مهر ماه مقابل مجلس شورای اسلامی، ۲۳ آذر ماه مقابل نهاد ریاست جمهوری، ۳ اسفندماه مقابل مجلس شورای اسلامی و در سایر نقاط کشور بودیم. در آن روزها جنابعالی به جای دفاع از پرستاری و با اعلام گزارش‌های خلاف واقع از طریق نظام پرستاری به نهادهای نظارتی که پیگیر بودند و با توجیهات غیر کارشناسی و جانبدارانه سعی در آرام کردن فضا به نفع جریان پزشک‌سالارانه کردید، شاید چون دستور داشتید چاره‌ای هم به جز اجرای آن نداشتید.

من نمی‌دانم چرا شما نگران اعلام پرداخت‌های کلان به جریان پزشک‌سالار هستید و می‌فرمائید که نباید به اختلافات پزشک و پرستار دامن زد، البته همانطورکه بارها اعلام کردیم حساب پزشکان عمومی، دستیاران، متخصصین گروه داخلی و جامعه شریف پزشکی از جریان پزشک سالار جداست.

متأسفانه در یک جمع‌بندی کلی باید گفت در عرض این سه سال معاونت پرستاری بیشتر نقش جاده صاف‌کن جریان پزشک‌سالار را ایفا کرده تا این که در راستای منافع مردم و پرستاری حرکت کند. خلاصه این که جهت حفظ پست معاونت پرستاری به هر شرایطی تن در داده‌اید و عمداً و سهواً معاونت نوپای پرستاری را در مقابل جامعه پرستاری قرار داده‌اید.

احتمالاً این نامه هم بر حسب دستور نگارش شده و جهت حفظ موقعیت شاید چاره‌ای به جز این نبوده است، اما جامعه پرستاری کشور با هوشیاری کامل و با آگاهی از مهمات امور صنفی و قانونی خود به دقت مسائل پرستاری را رصد خواهد کرد و با حمایت قاطع از سازمان نظام پرستاری اجازه نخواهد داد به سیاست‌های تفرقه‌انگیز توسط گروهی اندک دامن زده شود و جریان پزشک‌سالار از این شرایط به نفع خود بهره‌برداری کند و با اقتداری بیش از پیش تا برقراری عدالت همه جانبه در نظام سلامت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

انتهای پیام

 

http://www.inot.ir/?p=359686

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *